I Ching
I Ching (Księga przemian) to jeden z najważniejszych dzieł kultury starożytnych Chin. Potocznie nazywana jest księgą wróżebną, ponieważ jest głównie wykorzystywana do przepowiadania przyszłości. Stanowi ona zbiór 64 heksagramów utworzonych z podstawowych 8 trygramów, które znamy z Feng Shui czyli: Nieba, Ziemi, Ognia, Wody, Góry, Jeziora, Grzmotu i Wiatru.
Komentarz do artykułu: I Ching a wybory prezydenckie.
W związku z pytaniami, które były kierowane do mnie odnośnie próby prognozowania wyborów prezydenckich chciałbym wytłumaczyć, dlaczego moja dywinacja nie pokryła się z wynikami, jakie mieliśmy okazję śledzić.
My europejczycy jesteśmy ściśle związani z kalendarzem gregoriańskim, dlatego dla nas rozpoczęcie roku następuje w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Astrologia wschodnia opiera się na kalendarzu Rolniczym, który wiąże się ściśle z wędrówką słońca, dlatego jest nazywany też, jako kalendarz słoneczny.
Właśnie w dniu 4 lutego 2011 roku, witamy nowy rok według kalendarza słonecznego i tym razem będzie to rok metalowego Królika, zwany w Chinach Złotym Królikiem.
W tym jakże krótkim określeniu kryje się nieskończoność. Qi (wym. czi) jest wielowymiarową energią, którą kiedyś Chińczycy nazwali, to wszystko, co nas otacza na Ziemi, ale również to, co otacza naszą planetę, czyli wpływy kosmosu.
Zgodnie z chińskim kalendarzem słonecznym, 4 lutego 2012 roku rozpocznie się rok Wodnego Smoka, który swoją nazwę zawdzięcza dwóm składnikom:
Wodzie, która stanowi tak zwany Niebiański Pień oraz Ziemi, która to jest głównym żywiołem tak zwanego Ziemskiego Konaru, zwanego dalej Smokiem.
Z dniem 4 lutego 2012 roku wkraczamy w nowy chiński rok, który posiada całkowicie inną energetykę niż dwa poprzednie lata. Częścią wspólną miedzy poprzednimi dwoma latami a nadchodzącym rokiem, jest charakter cyklu między energiami a chodzi tu o cykl niszczący, inaczej nazywany cyklem kontroli. Może to oznaczać kolejny trudny rok.
„W człowieku jest wiele możliwości i Pan Bóg nie zabronił mu używania rozumu dla godziwych celów nieobrażających Boga” – Jan Paweł II
Wielu ludzi o wyznaniu katolickim zadaje sobie pytanie: czy Feng Shui koliduje z zasadami ich religii? Wywołuje to pewien niepokój, tym bardziej, że niektórzy przedstawiciele kościoła wypowiadają się o tym krytycznie, przyrównując Feng Shui do New Age, religii lub próby zastąpienia Boga, czczeniem magicznych przedmiotów.
Z dniem 3 lutego 2013 roku o godzinie 17:14 (czas dla Warszawy) rozpoczyna się nowy chiński rok, który będzie posiadał nazwę roku Wodnego Węża.
Chiński system czasowy opiera się na kalendarzu słonecznym, który przedstawia każdy odcinek czasowy (rok, miesiąc, dzień i godzinę) w postaci dwóch znaków, jeden ponad drugim. Górny znak nazywany jest Niebiańskim Pniem a dolny Ziemskim Konarem. Nadchodzący rok Wodnego Węża, posiada w pniu Wodę a w konarze Węża, który jest z natury Ogniem, ale posiada też domieszkę Ziemi oraz Metalu.
Z dniem 3 lutego 2014 roku o godzinie 23:04 (czas dla Warszawy) rozpoczyna się nowy chiński rok, który będzie posiadał nazwę roku Drewnianego Konia.
Chiński system czasowy opiera się na kalendarzu słonecznym, który przedstawia każdy odcinek czasowy (rok, miesiąc, dzień i godzinę) w postaci dwóch znaków, jeden ponad drugim. Górny znak nazywany jest Niebiańskim Pniem a dolny Ziemskim Konarem. Nadchodzący rok Drewnianego Konia, posiada w pniu Drzewo a w konarze Konia, który jest z natury Ogniem, ale posiada również domieszkę żywiołu Ziemi. Jak widzimy, połowa składników energii nadchodzącego roku a dokładnie jego ziemski konar, przypomina nam rok poprzedni, ponieważ jego natura również zawiera się w żywiole Ognia.