Rok Drewnianego Konia
drewniany kon
Z dniem 3 lutego 2014 roku o godzinie 23:04 (czas dla Warszawy) rozpoczyna się nowy chiński rok, który będzie posiadał nazwę roku Drewnianego Konia.
Chiński system czasowy opiera się na kalendarzu słonecznym, który przedstawia każdy odcinek czasowy (rok, miesiąc, dzień i godzinę) w postaci dwóch znaków, jeden ponad drugim. Górny znak nazywany jest Niebiańskim Pniem a dolny Ziemskim Konarem. Nadchodzący rok Drewnianego Konia, posiada w pniu Drzewo a w konarze Konia, który jest z natury Ogniem, ale posiada również domieszkę żywiołu Ziemi.

Jak widzimy, połowa składników energii nadchodzącego roku a dokładnie jego ziemski konar, przypomina nam rok poprzedni, ponieważ jego natura również zawiera się w żywiole Ognia.
Patrząc na całą energetykę zbliżającego się roku, widzimy pewną harmonię (Drzewo wspiera Ogień) w odróżnieniu od konfliktu, który zachodził między energiami w roku Wodnego Węża (Woda kontrolowała Ogień). Jak widzimy, aktualna energetyka nie będzie już klasycznym konfliktem a odzwierciedleniem cyklu wspierającego, co generalnie oznacza harmonię, jednak nie oznacza to, że czeka nas czas absolutnego spokoju i dobrobytu a wynika to z charakteru energii Niebiańskiego Pnia. Chodzi tutaj o energię Drzewa Yang, które można porównać do widoku ogromnego drzewa o solidnym pniu i rozłożystej koronie. Takie drzewo to symbol mocnego korzenia, czyli konserwatyzmu, ale również grubego i twardego pnia, który symbolizuje upór oraz niechęć do kompromisów. To wszystko mówi nam, że w nadchodzącym roku będziemy pod wpływem tego rodzaju zachowań. W dodatku Koń to Ogień Yin, czyli taki zalążek ognia, który za sprawą obecności Drzewa Yang może się przerodzić w potężny ogień. W praktyce może to oznaczać ruchy narodowo-niepodległościowe, które mogą być wywołane poprzez jakieś lokalne konflikty a w rezultacie mogą się rozprzestrzenić na większą skalę. Jeśli mowa o tradycji to zapewne będziemy mieć doczynienia z silnymi ruchami nacjonalistycznymi. W poprzedniej prognozie na 2013 rok, wspominałem o próbie uzyskania autonomii przez Katalonię i prawdopodobnie w roku 2014 odbędzie się referendum na ten temat. W Polsce natomiast coraz głośniej jest o Ruchu Autonomii Śląska, który chce odrębności. Drzewo Yang to powolny wzrost w górę, czyli chodzi tutaj właśnie o sprawy, które rozwijają się od lat.

Drzewo jest też związane ze światem polityki a jego polaryzacja Yang manifestuje się stanowczym działaniem i niechęcią do kompromisów. W Unii Europejskiej, która została wystawiona na ciężką próbę finansowego wspierania swoich słabszych członków, może teraz dojść do poważnych podziałów wewnątrz wspólnotowych.
Bardzo ważną rolę może odegrać osoba Angeli Merkel, która stara się trzymać finansową dyscyplinę w swojego kraju, który zresztą najwięcej wpłaca do unijnej kasy. Jej siła przebicia i twardy bezkompromisowy charakter nie jest przypadkowy, ponieważ jej główny żywioł urodzeniowy to właśnie Drzewo Yang, zatem w nadchodzącym roku odegra ona kluczową rolę w polityce całej Unii Europejskiej.
Mówiąc o ważnych osobistościach polityki europejskiej, urodzonych w dniu Drzewa Yang trzeba wspomnieć, że taką osobą jest też polski premier Donald Tusk, który zresztą próbuje naśladować kanclerz Niemiec, jeśli chodzi o twardy sposób rządzenia krajem. Mimo dalszych skandali i problemów rządu, będzie się starał nadal trzymać ster kraju, czasami nawet w sposób autorytatywny, co przysporzy mu jeszcze więcej przeciwników politycznych. Musi jednak uważać na zdrowie, ponieważ jego wodny konar dnia będzie miał starcie z ognistym konarem roku, co może skończyć się chwilowym niedomaganiem układu krążenia i przymusowym urlopem.

Natura Drzewa Yang udzieli się również w polityce i działaniach innych światowych mocarstw a newralgicznym zakątkiem świata będzie Azja. Ponownie wśród zwaśnionych Korei może dojść do incydentów, ponieważ nie będzie tam woli kompromisu a każda strona będzie obstawała twardo przy swoich racjach.
Wspomniałem wcześniej, że ziemski konar Konia zawiera oprócz Ognia jeszcze domieszkę Ziemi, dlatego w roku 2014 może dojść też do sporów politycznych o ziemie bogate w surowce naturalne. Ostatnio prezydent Putin określił priorytety Rosji na nadchodzący rok i nakazał rozbudowę baz wojskowych w obrębie koła podbiegunowego, które mają poprawić bezpieczeństwo kraju, ale również zadbać o interesy Rosji w tej części globu. W związku z ociepleniem klimatu, roztopione połacie lodu, odkryją tereny bogate w ropę, gaz, węgiel oraz diamenty i metale kolorowe, które są też na celowniku Kanady, USA, Danii i Norwegii. Korzenie silnego Drzewa Yang mają w naturze penetrację ziemi, dlatego w roku 2014 mogą zostać wdrożone akcje poszukiwawcze i wydobywcze wszelkich zasobów naturalnych w tej i innych częściach świata.

Jeśli już mowa o pieniądzach i gospodarce światowej to ten rok w stosunku do poprzedniego przyniesie dużo więcej optymizmu z uwagi na energię Ognia, jaką zawiera w sobie konar Konia, oraz brak w energetyce żywiołu Wody, która przez dwa ostatnie lata przynosiła niepokój i niepewność. Przełoży się to na ożywienie światowych rynków, giełdę, zwiększy się popyt na towary oraz ożywi się ruch w niektórych gałęziach przemysłu.
Najwięcej przychodów mogą odnotować dziedziny z kręgów żywiołu Metalu, czyli: producenci elektroniki, AGD, komputerów, samochodów, maszyn sterowanych komputerowo, przemysł zbrojeniowy, kosmetyczny, sportowy oraz metalurgiczny. Będzie to również czas ożywienia sektora bankowości, która powinna zwiększyć swoje obroty z uwagi na odblokowanie się rynku kredytów. Banki ułatwią zaciąganie pożyczek dla osób fizycznych, ale głównie firmom, które będą rozwijały swoje zaplecze. To może być bardzo pożyteczne, ponieważ rok drewnianego Konia będzie wspierał wynalazczość, nowe patenty oraz postęp.
Można powiedzieć, ze rok 2014 może być początkiem końca wielkiego kryzysu, który ogarnął praktycznie wszystkie rynki na świecie.
Z racji specyfiki energetyki roku drewnianego Konia, swoje dochody będą mogły też zwiększyć firmy związane z żywiołem Wody, czyli zajmujące się np. informatyką, transportem, transportem morskim, rybołówstwem, turystyką, telekomunikacją, mediami, farmaceutyką oraz przemysłem muzycznym.
Specyfika energetyki roku może przynieść wiele wydarzeń artystycznych, czyli nowych trendów w sztuce i przemyśle rozrywkowym. Nie obędzie się też bez skandali oraz kontrowersyjnych nurtów sztuce.

Drzewo to żywioł związany z wiarą i religią, a więc również sprawy duchowości oraz religii, staną się teraz tematami przewodnimi. Najbardziej sprawy mogą dotyczyć Kościoła Katolickiego, gdzie na jaw wyjdzie wiele skandali a wierni zaczną masowo tracić zaufanie do duchownych i oddalać się od religii. Zauważymy ten trend również w naszym kraju i jeśli polskim hierarchom kościelnym udzieli się ten bezkompromisowy sposób myślenia Drzewa Yang, wówczas ich działania nie przyniosą niczego dobrego, dodatkowo osłabiając rolę kościoła i religii w społeczeństwie polskim. Ważne jest podjęcie otwartego dialogu zamiast trwania uparcie przy swoim, nie zawsze słusznym zdaniu. Taką okazją do dyskusji może być temat Gender, którego założenia w dużym stopniu kłócą się z tradycyjnym pojmowaniem roli kobiety i mężczyzny w społeczeństwie o korzeniach chrześcijańskich.
Jeśli mówimy o kościele katolickim, bardzo ważną postacią będzie sam Papież Franciszek, który będzie musiał się zderzyć z wieloma problemami kościoła a przede wszystkim wrogami reform, które chce przeprowadzić. Jako osoba urodzona w roku Szczura, który jest w konflikcie z konarem Konia, będzie niejako wciągnięty w wir intensywnych wydarzeń, wyzwań, podróży oraz zmian, jakie nastąpią wokół kościoła i niego samego.

Również inni ludzie, którzy urodzili się w roku Szczura (np. lata: 1984, 1972, 1960, 1948) mogą doświadczyć w roku 2014 wielu zmian w życiu osobistym, ale przede wszystkim zawodowym, czyli zmian pracy, stanowisk czy miejsca zamieszkania. Tacy ludzie nie powinni zbytnio ryzykować w tym roku oraz uprawiać sportów, które mogą narazić ich na problemy zdrowotne. Jeśli chodzi o zdrowie, powinni uważać na choroby związane z osłabioną immunologią, nerkami, podwyższonym ciśnieniem krwi czy chorobami serca.
Znani ludzie, urodzeni w roku Szczura to np: Piotr Adamczyk, Edyta Górniak, Justyna Steczkowska, Michał Żebrowski, Dorota Rabczewska (Doda), Marcin Gortat, Ludović Obraniak i Damien Perguis. Rok 2014 to rok święta piłkarskiego czyli mundialu w Brazylii, ale nie dla reprezentacji Polski, która pod dowództwem nowego selekcjonera będzie się przygotowywać do eliminacji mistrzostw europy. Ważną rolę mogą odegrać w drużynie narodowej właśnie Obraniak i Perguis, wokół których ostatnio wywołała się potężna medialna burza. To będzie dla nich rok - być albo nie być, etatowym reprezentantem drużyny narodowej.

Rok Konia może być też specyficzny dla osób urodzonych w roku Konia , a zatem również oni mogą doświadczyć burzliwych wydarzeń, zwrotów kariery, (spotkanie dwóch takich samych konarów Konia) ponieważ mówi się, że obrażają Wielkiego Księcia, czyli energię, która jest bardzo silna w danym roku. Latami Konia są np. 1990, 1978, 1966 czy 1954. Znani ludzie urodzeni w roku Konia to np: Jerzy Janowicz, Gregor Schlierenzaurer, Wojciech Szczęsny, Nelly Furtado, Cindy Crawford, Mike Tyson, Tomasz Lis, Anna Przybylska czy Borys Szyc. Te osoby mogą w roku 2014 być na pierwszych stronach gazet, osiągać duże sukcesy, ale i również zaliczyć dotkliwe porażki. Osoby urodzone w roku Konia, dla których żywioł Ognia jest niekorzystny, mogą mieć problemy ze zdrowiem a szczególnie z układem oddechowym, sercem czy układem krążenia.

Energetyka roku drewnianego Konia, zaznaczy się też w zjawiskach otaczającej nas przyrody. Połączenie Drzewa i Ognia może przynieść fale upałów oraz co za tym idzie suszy i pożarów, które będą trawić szczególnie połacie lasów, a najczęściej mogą się one zdarzać na południu krajów i kontynentów. Szczególnie obfity w takie wydarzenia może być miesiąc czerwiec. Mogą wtedy występować bardzo intensywne burze oraz zjawiska spadania meteorytów i burz magnetycznych, związanych z aktywnością słońca.

Również nasze zdrowie znajdzie się pod wpływem specyficznej energetyki roku, co może przynieść problemy z zakażeniami górnych dróg oddechowych oraz pandemię wirusów (silny żywioł Ognia zaatakuje Metal odpowiedzialny między innymi za płuca). Zyska na tym wcześniej wymieniony przemysł farmaceutyczny, który będzie się koncentrował na segmencie związanym ze szczepionkami.
To są zapowiedzi o charakterze globalnym, natomiast jak kolejny rok wpłynie na każdego z Was, może pokazać tylko analiza zależności energii roku do wykresu osobistej energetyki. Aby to sprawdzić, trzeba sporządzić wykres Czterech Filarów Przeznaczenia (Ba Zi) i zobaczyć jak będzie na niego oddziaływała energetyka roku.

Wydarzenia w roku Drewnianego Konia, są też zależne od energii związanych z naszym otoczeniem, czyli od Feng Shui naszych domów, mieszkań czy firm. Każdy rok, przynosi nam zmianę tak zwanych energii rocznych, które goszczą w poszczególnych sektorach naszego wykresu i mogą powodować różne efekty. Niektóre mogą nam zaszkodzić a inne mogą nam przynieść pieniądze i sukces zawodowy, tylko musimy je odpowiednio ugościć.
W centrum naszych wykresów, znajdzie się teraz energia 4 o naturze żywiołu Drzewa, która jest związana z trygramem wiatru, co zresztą może oznaczać dosłowny wiatr, czyli występowanie wichur i tornad nękających nasz glob, które będzie zjawiskiem powszechnym w nadchodzącym roku. Jest to również tak zwiana gwiazda artystyczna, dlatego w centrum uwagi znajdą się teraz artyści, pisarze, ludzie nauki, wynalazcy oraz osoby uduchowione.
Będzie to rok, który będzie obfitował w nowe trendy mody i sztuki, ale również nie zabraknie skandali prowokacyjnych artystów. Również politycy odegrają ważną rolę w świecie, próbując wprowadzać w życie kontrowersyjne przepisy prawa. Może dochodzić do nadmiernej kontroli a nawet inwigilacji społeczeństwa, co może wywołać duże protesty i rozruchy.
Będąca przez ostatni rok w centrum energia Ziemi 5, tak zwana „Żółta Piątka”, znajdzie się w sektorze północnego zachodu. Jeśli mamy tam drzwi wejściowe do domu lub mieszkania albo naszą sypialnię to mogą nas trapić problemy zdrowotne, związane z głową i płucami, ale również możemy doświadczać problemów zawodowo finansowych a nawet wypadków. Nie jest to miejsce wskazane w tym roku do spania dla ciężarnych kobiet i małych dzieci.
Powinniśmy użyć w tym miejscu dużo żywiołu Metalu, który uspokoi tą niebezpieczną energię. Dobre będą piękne przedmioty wykonane z metalu lub zdobione kolorami złota i srebra. Można zastosować kolor biały i szarości oraz postawić tam CD i puszczać niezbyt, głośno muzykę graną na instrumentach typu fortepian, gitara, perkusja, harfa, czyli generalnie chodzi o muzykę instrumentalną. Nieodzowny będzie również dźwięk mechanicznego zegara, który posiada wahadło oraz wybija godziny gongiem.
Inną ważną energią roczną, na którą musimy zwrócić uwagę, jest ziemna energia 2, nazywana „gwiazdą choroby”. W roku drewnianego Konia, będzie rezydować w sektorze wschodnim. Oprócz problemów ze zdrowiem, może również przynieść zastoje w biznesie. Jeśli mamy drzwi wejściowe lub sypialnię w tym rejonie, musimy się mieć na baczności. To miejsce również nie jest wskazane do spania dla ciężarnych kobiet i małych dzieci. Najlepszym remedium na tą energię stanowi kalabasz, czyli zdrewniały owoc tykwy butelkowej, którą należy tam umieścić na cały rok. Dobrze będzie tam dodać również wcześniej wspomnianego żywiołu Metalu.
Na południu znajduje się najsilniejsza energia Tai Sui, czyli tak zwany „Wielki Książę”, którego nie wolno niepokoić hałasem, remontami wewnątrz domu oraz naruszaniem ziemi na zewnątrz w tym kierunku, ponieważ może to skutkować problemami oraz przeszkodami w życiu zawodowym i osobistym. Jeśli musimy zrobić remont w naszym domu, mieszkaniu czy firmie to nie zaczynajmy go od sektora południowego a najlepiej skonsultujmy plany naszej inwestycji z konsultantem Feng Shui, który wybierze odpowiednie daty oraz zastosuje dodatkowe zabezpieczające remedia.


Buliński Włodzimierz

12484