I Ching a wybory prezydenckie. - W. Buliński
I Ching

I Ching (Księga przemian) to jeden z najważniejszych dzieł kultury starożytnych Chin. Potocznie nazywana jest księgą wróżebną, ponieważ jest głównie wykorzystywana do przepowiadania przyszłości. Stanowi ona zbiór 64 heksagramów utworzonych z podstawowych 8 trygramów, które znamy z Feng Shui czyli: Nieba, Ziemi, Ognia, Wody, Góry, Jeziora, Grzmotu i Wiatru. Kombinacja każdego z każdym daje właśnie postać 64 heksagramów, w których jeden trygram znajduje się nad drugim. Otrzymujemy, zatem heksagram składający się z sześciu linii, które mogą być dwojakiego rodzaju – Yin i Yang.

Samo powstanie I Ching datuje się na 3000 lat po powstaniu samych trygramów, które 6000 lat temu wynalazł pewien mędrzec Fu Hsi. Księga Przemian została opracowana i opisana przez legendarnego Króla Wena oraz filozofa Konfucjusza. Postać Księgi Przemian, która wyszła z ich rąk była dziełem traktującym o polityce, moralności oraz filozofii. Jej przesłanie jednak było tak głębokie ze można ją było poprzez odpowiednie interpretowanie używać, jako narzędzie do dywinacji.
Jak łatwo się domyślić jej zawartość odzwierciedla stan świata z przed kilku tysięcy lat, więc język, którym jest napisana może rozmijać się z naszą współczesną rzeczywistością. Jednak jest ona używana do dziś w celach dywinacji. Interpretacja owych starych tekstów może jednak sprawiać duży problem, ponieważ w tamtych czasach nie było tego, z czym mamy teraz doczynienia. Na świecie pojawiły się wydania Księgi Przemian właśnie w postaci przypisów starożytnych tekstów do każdego heksagramu i większość ludzi posługuje się właśnie tą metodą.
Profesjonaliści posługują się jednak inną metodą I Ching, która jest zupełnie inna od wyżej opisywanej. Ta metoda daje bardzo precyzyjne i obrazowe odpowiedzi i powiązana jest z Kalendarzem Słonecznym Hsia. System ten zawiera również 64 heksagramy, ale na tym podobieństwo się kończy, jeżeli chodzi o klasyczne dzieło Króla Wena i Konfucjusza.
Niestety, jeśli chodzi o wartościowe źródła tej drugiej metody, to istnieje tyle pozycji, że można je policzyć na palcach jednej ręki. Jednak warto je zdobyć, o czym sam się przekonałem, bo używam jej na co dzień do dywinacji oraz do wspomagania Feng Shui oraz Ba Zi (Czterech Filarów Przeznaczenia) i efekty potrafią być imponujące!

Na czym polega i do czego służy I Ching?
Jest to system oparty, na 64 heksagramach które otrzymujemy poprzez losowanie patyczkami krwawnika lub rzut monetami. Oczywiście wcześniej musimy zadać pytanie, na które chcemy otrzymać odpowiedź. To pytanie powinno być zwięzłe i konkretne, oraz powinno zawierać ramy czasowe. W wyniku losowania otrzymujemy odpowiedź w postaci zaszyfrowanej w owych heksagramach. W wyniku losowania możemy otrzymać jeden bądź dwa heksagramy, co w pierwszym przypadku oznacza statyczną odpowiedź. Drugi przypadek oznacza dynamikę odpowiedzi, czyli obraz zmiany – jakąś akcję (jeden heksagram zmienia się w drugi)
Kluczem do rozszyfrowania odpowiedzi jest znajomość kalendarza oraz interakcji Pni i Konarów, które są jego składnikami. Wiedza ta jest ściśle powiązana z BaZi, czyli Czterema Filarami Przeznaczenia, ponieważ oparta jest na wspólnych zasadach.
I Chingiem można szukać odpowiedzi praktycznie na każde zadane pytanie, jeśli ma ono sens i jest poprawnie skonstruowane. Na przykład:

• Można biznesmenowi odpowiedzieć na pytanie dotyczące opłacalności inwestycji i jej zasadności.
• Można zapytać o to jak w danej chwili ma się konkretna osoba.
• Można zapytać o zdrowie konkretnego człowieka.
• Można zapytać, która drużyna odniesie sukces w bezpośrednim pojedynku.
• Można zapytać o zakończenie danej sprawy.
• Można nawet zapytać o Feng Shui danego obiektu.
Jak widać możliwości są szerokie a wręcz nieograniczone. Można pytać zarówno o przeszłość, teraźniejszość jak i o przyszłość.

Aby zobrazować to na konkretnym przypadku postanowiłem przeprowadzić dywinację na temat wyborów prezydenckich, które odbędą się już niedługo w Polsce.
Sprawdźmy, co nam podpowie wyrocznia w tej sprawie.
Aby uzyskać najbardziej prawdopodobną odpowiedź, musiałbym przeprowadzić kilka dywinacji, bo kandydatów jest kilku, ale tu posłużymy się tylko dwoma, jako że według statystyk mają największe szanse, dlatego ewentualny błąd będzie mógł być powiązany z tym mechanizmem wyboru.
Pytanie brzmi:
Kto wygra wybory prezydenckie w Polsce w czerwcu? Czy będzie to Jarosław Kaczyński czy Bronisław Komorowski?
W wyniku losowania monetami otrzymałem tylko jeden heksagram, co jest dobrym znakiem, ponieważ pytanie dotyczy końcowych wyników wyborów. Jeśli zadalibyśmy pytanie o przebieg wyborów to najprawdopodobniej ukazałyby się dwa heksagramy oznajmiające „ruch”, co mogłoby oznaczać dwie tury wyborów. Generalnie heksagram, który otrzymałem jest obrazem ostrego konfliktu, ponieważ wszystkie trzy pary linii są w totalnym konflikcie. Oznacza to kampanię, w której nie będzie się przebierać w środkach.
Ale skupmy się na zadanym pytaniu. Wynik dywinacji wskazuje, że wybory prezydenckie przegra kandydat z dużym poparciem, którego zachowanie będzie miało coś wspólnego z gwałtownością w działaniu. Wokół kandydata, który wygra będą potem jakieś kłótnie, jakieś konflikty, ale posłuży się on swoją dużą inteligencją, co odwróci niektóre sprawy. Czy już domyślacie się, kto jest, kim?
Wynik dywinacji wskazuje, że Prezydentem Polski w wyborach czerwcowych zostanie Jarosław Kaczyński. Czy dywinacja wskazuje właściwie, dowiemy się już niedługo.

Włodzimierz Buliński 2010-05-20

7052