Remedia Feng Shui

Jednym z najpopularniejszych terminów w tematyce Feng Shui jest „remedium”. Obecne znaczenie tego słowa związane jest z tolerancją, ale dawniej było synonimem lekarstwa i właśnie to drugie znaczenie, jest bliższe tematowi Feng Shui.
Lekarstwo, czyli coś, co ma na celu uleczenie lub złagodzenie jakiegoś defektu energetycznego, który polega na występowaniu w pewnym miejscu złej energii lub kombinacji powodujących złe konsekwencje dla zamieszkujących tam osób.
Metoda „tworzenia” remediów opiera się na różnych technikach i tak działa się nimi na zasadzie biegunowości Yang-Yin, zasady pięciu przemian, metodologii opartej na budowie heksagramów oraz zasadach szkoły formy. Wymienione zasady to te najpopularniejsze i właśnie według nich są tworzone i stosowane remedia. Czasami remedium może stanowić sposób użytkowania danego miejsca lub unikanie albo aktywowanie tego miejsca. W zasadzie wszystko, co ma na celu poprawę pewnej sytuacji energetycznej, można podciągnąć pod pojęcie remedium.
Oczywiście większości z nas, remedium w Feng Shui najbardziej będzie się kojarzyło z jakimś namacalnym przedmiotem, dlatego skupmy się na takiej formie remediów.
Omówimy je na przykładzie czterech najbardziej popularnych, jakimi są: calabash, metalowe dzwonki wietrzne, akwarium i kwiaty w wazonie z wodą.


calabash – jest to rodzaj zdrewniałej tykwy, otwartej od góry, która ma charakterystyczne dwa uwypuklenia, połączone przewężeniem. Jej wygląd przypomina trygram Dui, który oznacza żywioł Metalu. Trygram Dui jest niekiedy przedstawiany, jako zrywanie owocu wiszącego na pnączu. Poprzez odpowiednie przekształcenie trygramu Dui w odniesieniu do trygramu Kun (energia powodująca zastoje i choroby), uzyskujemy gwiazdę (energię) Tian Yi czyli w tłumaczeniu „Niebiański Doktor” . Jest to energia, która leczy i dlatego calabash jest używany do leczenia energii Ziemia 2 (Kun).


metalowe dzwonki wietrzne – są to dzwonki w postaci metalowych rurek zawieszonych na obwodzie kola a w środku zwisa sznurek, na którym zawieszony jest młoteczek, poruszany wiatrem. Poprzez podmuchy wiatru jest on wprowadzany w ruch i obijając metalowe rurki, generuje dźwięk metalu. Jak widać, zasada działania wskazuje, że dzwonków używa się na zewnątrz a nie wewnątrz jak to robi wielu ludzi. Dzwonek wiszący w pomieszczeniach jest tylko kawałkiem metalu a tu zasada działania tego remedium opiera się na cechach żywiołu Metalu, czyli chodzi tu o ruch i dźwięk . Poza tym najlepiej działać na daną energię zanim wejdzie do wewnątrz – stąd, jego umiejscowienie. Żywioł Metalu służy miedzy innymi do osłabiania niekorzystnych energii należących do żywiołu Ziemi.


akwarium – to chyba najpopularniejsze remedium kojarzone z przepychem i bogactwem. Rzeczywiście tak jest, ponieważ w wielu biurowcach, hotelach, sklepach czy restauracjach widzimy owe remedium. Jego sposób działania opiera się na zasadzie pięciu żywiołów i zasadzie Yang-Yin. Służy ono do aktywowania tak zwanych gwiazd wodnych odpowiedzialnych za bogactwo oraz podstawowy czynnik, czyli woda, stanowi żywioł Wody, który może być kontrolowany przez najważniejszą energię aktualnego okresu – Ziemną energię 8. Należy wspomnieć, że akwarium powinno stać w odpowiednim miejscu, aby mogło spełniać swoje przeznaczenie.


kwiaty w wazonie z wodą – to remedium chyba najbardziej zadowoli wszystkie single, czyli osoby poszukujące partnera. Działamy nim w sektorze, który zawiera kombinację energii Wody - 1 i energii Drzewa - 4 lub samą energię Drzewa - 4. Stosujemy tam właśnie remedium, które posiada w swoim składzie te dwie energie zawarte w kwiatach (Drzewo) stojących w wazonie z Wodą (Woda). Kwiaty można zastąpić jakąś inną rośliną, która może rosnąć tylko w wodzie. Tego typu działania mogą również przynieść powodzenie w egzaminach. Jest to dobra metoda wspomagająca dla studentów przed sesją.
Z tematyką remediów wiążą się również często spotykane chińskie bibeloty w postaci kryształów, fletów, żab pieniężnych czy posążków buddy lub pary delfinów. Są to rzeczy związane albo z chińskim folklorem albo zaleceniami Feng Shui Intuicyjnego, które działa tylko na naszą podświadomość.
W autentycznym Tradycyjnym Feng Shui, nie stosujemy tego typu rzeczy i mają one tylko czysto symboliczne znaczenie.

Buliński Włodzimierz

14877