Dom szyty na miarę.

Projekt domu wg Feng Shui

Konsultanta Feng Shui, w pewnych sytuacjach możemy porównać do krawca, który szyje klientowi drogi smoking na wystawną biznesową kolację. Taka sytuacja zachodzi wówczas, kiedy konsultant ma przygotować dla klienta energetyczny projekt jego przyszłego domu.
Z założenia jest to projekt energetyczny, lecz w końcowym etapie nabiera namacalnej formy w postaci gotowego projektu architektonicznego, Ale po kolei.

Pierwsza sprawa, jaką powinniśmy się zająć to wybór działki pod przyszły dom. Jeśli mamy już działkę to staramy się ją tak zagospodarować, aby dom, który ma na niej stanąć, był jak najlepiej zlokalizowany. Jeśli nie mamy jeszcze działki to sytuacja jest na tyle korzystna, że mamy wybór, czyli możemy wybrać taką, jaka nam pasuje do naszej inwestycji. Jeśli przystępujemy do wyboru działki to powinniśmy zwrócić uwagę, aby działka nie była zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza, szpitala, wiezienia, szkoły, wysypiska śmieci, bardzo ruchliwej trasy czy lotniska (to tylko kilka przykładów). Musimy unikać miejsc o charakterze skrajnego Yin lub skrajnego Yang, ponieważ może to wpływać negatywnie na cały dom i jego mieszkańców.

Przyjmuje się, ze kształt działki powinien być prostokątem lub kwadratem, ale najważniejsze, aby jej powierzchnia umożliwiła nam posadowienie domu w taki sposób, aby mieć możliwość ingerencji w teren wokół niego. Umożliwi nam to późniejsze kształtowanie form zewnętrznych we własnym zakresie i według naszych potrzeb. Nie jesteśmy wtedy uzależnieni od naszych sąsiadów i kształtujemy warunki zewnętrzne według naszych potrzeb.

Samo posadowienie domu jest wykonywane tak, aby uzyskać jak najlepszy wykres energetyczny, czyli taki, który będzie sprzyjał wszystkim domownikom. Wiadomo, że trudno będzie dogodzić wszystkim w jednakowym stopniu, ale Feng Shui to też szkoła kompromisu. W każdym bądź razie można wtedy „pokręcić” domem oraz zaprojektować jego układ tak, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

Najbardziej popularną techniką służącą do określania charakterystyki energetycznej przyszłego domu, jest metoda: Xuan Kong Fei Xing, czyli popularna Wędrująca Gwiazda. Biorąc pod uwagę dane osób, czas, możliwości przestrzenne oparte na charakterystyce działki, warunkach zagospodarowania terenu i linii zabudowy, ustawiamy dom według tej metody.
Jeśli chodzi o projekt samego domu, są dwie metody.

- Pierwsza to taka, gdzie klient ma swój upatrzony projekt architektoniczny. Może to być gotowy projekt lub wymyślony przez niego według potrzeb. Konsultant Feng Shui ma wtedy za zadanie przerobić taki projekt do potrzeb i możliwości projektu energetycznego.

- Druga metoda to zasugerowanie układu domu przez konsultanta, po uwzględnieniu warunków zewnętrznych i potrzeb domowników, który nastepnie stworzy architekt, przy wspóracy z konsultantem i klientem.

Jedna i druga metoda jest przeprowadzana przy współpracy z firmą projektową, która ma za zadanie przerobić projekt według wskazań konsultanta i klienta, ale zgodnie ze sztuką budowlaną. Konsultant musi się również wykazać znajomością podstawowych zasad sztuki budowlanej, aby nie zaproponować czegoś, czego nie będzie można zrealizować w praktyce. Owocem współpracy ma być projekt domu według zasad Feng Shui, który będzie też zgodny ze sztuką budowlaną, o co ma zadbać projektant.

 

Ze swojej strony polecam pracownię architektoniczną, z którą współpracuję,
i której temat projektowania z uwzględnieniem zasad Feng Shui nie jest obcy.

Kontakt:
Pani Wanda Zierke

tel: 796 708 098

mail: inceptumarchitekci@gmail.comJeśli mamy już finalny projekt wraz z mapką naszego przyszłego domu naniesionego na działce, możemy przystąpić do projektowania otoczenia, aby wspomóc zewnętrznymi formami dobre energie i osłabić niekorzystne. Jest to kluczowa sprawa, ponieważ Feng Shui wewnątrz domu jest zależne w około siedemdziesięciu procent od warunków zewnętrznych, czyli tak zwanych form zewnętrznych.

Podstawowy podział energii, w Xuang Kong Fei Xing to tak zwane energie wodne, odpowiedzialne za aspekt materialny oraz energie górskie, odpowiedzialne za zdrowie i stosunki międzyludzkie. Wspieramy je na zewnątrz dobierając do energii wodnych umieszczenie rzeczywistej wody w postaci stawów, oczek wodnych, fontann, kaskad, ewentualnie projektując w tym miejscu wolne przestrzenie, wjazdy czy chodniki.
Jeśli chodzi o energie górskie, jakie chcemy wesprzeć, przewidujemy w danym miejscu postawienie budynków, posadzenie drzew, krzewów, altan, skalników lub usypujemy kopce z roślinnością.
Dla poprawienia warunków materialnych mieszkających tam osób, stosuje się również aranżacje wodne nazywane Wodnymi Smokami. Są to specjalne metody wodne, które mają nam zapewnić dostatek

Jak widać, o wiele lepiej jest zaplanować wszystko od początku do końca, czyli „uszyć dom na konkretną miarę mieszkańców” niż przerabiać już istniejący. Oczywiście nie każdy może sobie na to pozwolić, ale gdy mamy fundusze na kupno domu to dobrze jest przemyśleć czy nie lepiej z pomocą konsultanta zbudować sobie taki, w którym nie będziemy musieli nic przerabiać.

 

Buliński Włodzimierz

 

 

 

11534